A Tihanyi Geofizikai Obszervatórium (TGO) kutatási és közfeladatainak ellátását 2023. január 1-jétől az ELKH Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet (FI) veszi át. A jövőben így a soproni FI végzi a geomágneses tér változásainak folyamatos megfigyelését és a geomágnesesség és a Föld körüli térség mágnesezett plazmakörnyezetének vizsgálatát.
Magyarország és Olaszország békés célú együttműködésről állapodott meg az űrkutatás és az űrtevékenység területén. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Giorgio Saccocciaval, az Olasz Űrügynökség elnökével írt alá Egyetértési Megállapodást (MoU) december 7-én Rómában.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium szervezésében– a GINOP-1.3.7-19-2020-00001 azonosítószámú, FIT FOR EXPORT című projekt részeként – október 18-án ingyenesen látogatható, kiemelt eseményként került sor a „Magyar vállalkozások a Föld körül” elnevezésű szakmai rendezvényre.
Október 15-ig lehet jelentkezni a Magyar Közigazgatási Ösztöndíjprogram 2023-as évfolyamába a www.mkoprogram.hu weboldalon!
A projekt fő célja egy olyan átfogó központi kormányzati képesség kialakítása, amely a közigazgatást, a szakigazgatási rendszereket, a privát szférát, a teljes magyar társadalmat releváns, részletes, könnyen hozzáférhető és naprakész földmegfigyelési adatokkal látja el.
2022. szeptember 26-án V4 Space Day „Stronger in Space Together” elnevezésű űrügyi üzleti konferenciát rendezett a Külgazdasági és Külügyminisztérium a HEPA Magyar Exportfejlesztési Ügynökség közreműködésével a budapesti Kongresszusi Központban, a Fit For Export tárgyú, GINOP 1.3.7-19-2020-00001 azonosítószámú projekt keretében, az Európai Unió támogatásával.
Magyarország és Mexikó békés célú együttműködésről állapodott meg az űrkutatás és az űrtevékenységek területén. A magyar külügyminiszter Marcelo Ebrarddal, a mexikói külügyminiszterrel írt alá Egyetértési Megállapodást (MoU) szeptember 22-én New York-ban.
Szeptember 17-én, a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen került sor a hallgatók körében igen népszerű UniSpace szakirányú továbbképzési program első tanévnyitójára. A rendezvényen Dr. Deli Gergely, a konzorciumvezető Nemzeti Közszolgálati Egyetem rektora, Dr. Ferencz Orsolya, a Külgazdasági és Külügyminisztérium miniszteri biztosa, Dr. Hankó Balázs felsőoktatásért felelős helyettes államtitkár, a szakirányfelelős egyetemek vezetői, valamint Farkas Bertalan, első magyar űrhajós köszöntötték a hallgatókat.
Az 1960-ban alapított párizsi székhelyű Nemzetközi Asztronautikai Akadémia rendes tagjává választotta Dr. Bacsárdi Lászlót, a Magyar Asztronautikai Társaság (MANT) alelnökét, és Solymosi Jánost, a MANT korábbi elnökét.
73 évvel ezelőtt, 1949. augusztus 2-án született nemzetünk első űrhajósa, Farkas Bertalan, aki 1980. május 26-án a Szojuz-36 űrhajó fedélzetén indult tudományos küldetésére.