Sikeres RadCube felbocsájtás

Publikálva: 2021. augusztus 17.

2021. augusztus 17-én hajnalban újabb magyar kisműholdat bocsájtottak fel. Az antenna és a napelemszárny kinyílt. A műhold jeleit a magyar fejlesztőkön kívül számos országban vették, első alkalommal Dél-Afrikából jelezték, hogy az a megfelelő frekvencián és megfelelő gyakorisággal jeleket sugároz.

A Magyarországon fejlesztett űreszköz az Európai Űrügynökség (ESA) részben magyar hozzájárulással finanszírozott Általános Technológiatámogató Programjának (GSTP) keretében indult RadCube küldetésével állt alacsony Föld körüli pályára. A RadCube misszió technológiai demonstrációs céllal, nemzetközi konzorcium keretein belül valósult meg, melyet a 3U nanoműholdas platformot biztosító magyarországi C3S Kft. vezetett. Az elsődleges hasznos terhet, egy űridőjárást monitorozó eszközben található kozmikus sugárzást mérő berendezést az ELKH Energiatudományi Kutatóközpont fejlesztette magyar állami támogatással, a magnetométert az Imperial College of London szolgáltatta. Az együttműködésben részt vett a lengyel Astronika vállalat és a másodlagos hasznos terhet biztosító Európai Űrügynökség is.

A műhold a Francia Guyana-i Kourou Űrközpontból került felbocsájtásra az Arianespace koordinálásával. A 3U CubeSat felbocsájtó partnere a SAB Launch Services Srl., a hordozórakéta a VEGA VV19 európai űreszköz. Az ESA a műhold féléves üzemeltetésére szerződött.

További információ:

https://www.urvilag.hu/hazai_kutatohelyek_es_uripar/20210818_a_radmag_elso_repulese

https://www.urvilag.hu/lassuk_es_halljuk_egymast/20210817_ujabb_nagyfelbontasu_pleiades_hold

Menü

Főoldal

Navigáció