Tisztelt Látogató!

Üdvözlöm Önt a Külgazdasági és Külügyminisztérium HUNOR Magyar Űrhajós Programért Felelős Főosztály honlapján!

 

A hazai űrkutatás közel 80 éves múltra tekinthet vissza; 1946-ban végezte el Bay Zoltán fizikus saját fejlesztésű berendezésével a híres Holdradar kísérletet, amely során  a világon az elsők között sikerült rádióhullámok segítségével megmérni a Föld és a Hold távolságát. A magyar űrkutatás talán leginkább látványos pillanata az volt, amikor 1980-ban Farkas Bertalan révén - a világ nemzetei sorában hetedikként - magyar űrhajós jutott fel a világűrbe. Az elmúlt évtizedekben több mint száz magyar berendezés teljesített szolgálatot a világűrben, mindeddig hiba nélkül, amely a magyar mérnökök tudását dicséri.

 

Amint az mára közismert, a XXI. század gazdasága elképzelhetetlen az űrszektor nélkül. Olyan, világgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű területek függenek a világűrtől, mint a nemzetközi telekommunikáció, a globális hírközlés, az internet, a földmegfigyelési adatokra alapozott víz- és éghajlati megfigyelések, a meteorológiai szolgáltatások, a precíziós mezőgazdaság vagy a műholdas navigáció. A világűr adta lehetőségek kiaknázása mára nem csupán a nagyhatalmak privilégiuma. Az űrszektor gazdasági jelentősége fokozatosan növekszik, elsősorban az űrtevékenységen alapuló szolgáltatásoknak köszönhetően.

 

A magyar kormány ennek megfelelően felismerte az űrszektor fontosságát és gazdasági jelentőségét. 2021 augusztusában a kormány elfogadta Magyarország első űrstratégiáját. A stratégia az ország lehetőségeire, geopolitikai céljaira, gazdaságfejlesztési irányaira alapozva, a szektor hazai helyzetéből kiindulva azonosítja a kitörési lehetőségeket és fejlődési irányokat.

 

A hazai űriparban rejlő külgazdasági lehetőségek támogatása, valamint a szektor nemzetközi együttműködésének erősítése érdekében a kormány a szakterületet a 2018-tól 2023 decemberéig tartó időszakban a kizárólag Külgazdasági és Külügyminisztériumhoz rendelte. 2024-től már több minisztérium is hangsúlyt fektet az űrtevékenységhez kapcsolódó területek támogatására.

 

Az elmúlt időszakban számos sikert könyvelhetett el a hazai űrszektor, beleértve elektromágneses szennyeződést mérő magyar mikroműhold pályára állítását, űrkémiai gyógyszerkísérlet sikeres elvégzését a Nemzetközi Űrállomáson, a Hold körüli pályára tervezett űrállomás belső sugárzásmérő rendszerének kifejlesztésének lehetősége, valamint a Hold-Föld kommunikációs állomás kulcsfontosságú fedélzeti rendszerének hazai fejlesztése és gyártása.

 

2025-ben pedig igazi mérföldkő előtt áll a magyar űrkutatás: több mint 40 év után Magyarország újból magyar kutatóűrhajóst küld a világűrbe. Kapu Tibor űrhajós a Nemzetközi Űrállomáson hazai űripari és űrtudományi fejlesztések súlytalansági környezetben történő tesztelését fogja elvégezni, ami a nemzetközi presztízs mellett a következő generációk érdeklődésének felkeltése céljából is kiemelkedő lehetőség.

 


Üdvözlettel,

 

Dr. Ferencz Orsolya

űrkutatásért felelős miniszteri biztos

  


Dr. Ferencz Orsolya

 

Menü

Főoldal

Navigáció