Győztest hirdettek a Magyar Asztronautikai Társaság (MANT) szervezésében megrendezett, a Külgazdasági és Külügyminisztérium által támogatott „Irány az űr!” Kárpát-medencei középiskolai űrkutatási csapatversenyen.

A verseny 2020. november 9-én kezdődött, a 2021. április 10-i online döntőn már csak a legjobb öt csapat vehetett részt a 91 induló csapatból. Ennek eredménye alapján a háromfordulós verseny győztese a Polaris csapat lett, a második helyezett a Mennyémá csapat, míg a SpaceCowbys csapat állhatott a virtuális dobogó harmadik fokára. Gratulálunk a győzteseknek (is)! Vesztesek nem voltak.

Az első helyezést, a Dunakeszi Radnóti Miklós Gimnázium tanulói érték el, ők nyerték meg a fődíjat, egy négyfős utazást az Európai Űrügynökség (ESA) legnagyobb létesítményébe, az Európai Űrtechnológiai Központba (ESTEC). Tehát ők fognak majd felkészítő tanárukkal, Haris-Kiss Andrással együtt kiutazni a hollandiai Noordwijkba.

Az ezüstérmes a Budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium egyik csapata lett, ők két belföldi szakmai utazást nyertek, eljuthatnak a Szegedi Tudományegyetem Repülő- és Űrorvosi Tanszékére, valamint látogatást tehetnek Magyarország egyik legjelentősebb űripari cége, a több űreszközhöz alkatrészeket szállító Admatis Kft. miskolci telephelyén. Emellett a csapat diák tagjai okosórákat is kaptak. A harmadik helyezett csapat pedig nagyszabású laborfejlesztést nyert a Kiskunfélegyházi Szent Benedek PG Két Tanítási Nyelvű Technikum és Kollégium számára. Ezen felül minden díjazott térítésmentesen vehet részt a MANT nyári Űrtáborában! A tanulmányi verseny fődíjait Dr. Ferencz Orsolya, a KKM űrkutatásért felelős miniszteri biztosa adta át.

A Kárpát-medencei Tehetségkutató Alapítvány különdíjként mentorálást ajánlott fel a döntőbe jutott mind az öt csapat minden tagjának.

A tudáspróba eredményeként a MANT sikeresen bemutatta, hogy az űrkutatás, az űrtevékenység minden reál – mai divatos rövidítéssel: STEM – tárgy tanításához használható hasznos, élő ismeretanyaggal szolgál. Továbbá, hogy a fizika mellett a kémiai, biológiai, földrajzi, informatikai, de a társadalomtudományi, sőt a zenei ismereteket is érdekessé lehet tenni a világűrhöz kapcsolódóan.

Az űrkutatás hazai népszerűsítésének különleges aktualitást ad, hogy az elmúlt hetekben pályára állították a SMOG-1 magyar műholdat, illetve jelenleg már itthonról is lehet jelentkezni az Európai Űrügynökségnél (ESA) űrhajósnak. Az „Irány az űr!” középiskolai tanulmányi verseny is egy kis lépés volt az űr felé, amit a következő tanulmányi évben folytatni tervezünk.

További információ:

https://kormany.hu/hirek/veget-ert-az-irany-az-ur-karpat-medencei-urkutatasi-tanulmanyi-verseny-kiderult-kik-szallnak-fel

https://www.mant.hu/iranyazur