Hatvan esztendővel ezelőtt, 1961. április 12-én lépett az első ember, Jurij Alekszejevics Gagarin a világűrbe. E történelmi tettel az emberiség legyőzte a gravitációt és megkezdődött az űrrepülés korszaka.

Az ENSZ Közgyűlése tíz évvel ezelőtt nyilvánította április 12-ét az Űrhajózás Nemzetközi Napjává. E napon mi is fejet hajtunk a hősök előtt, akik példát mutattak az emberiségnek azzal, hogy a jövőbe tekintve nem haboztak akár életük kockáztatásával vállalni a veszélyt.

A Föld az emberiség bölcsője, de nem maradhatunk örökké a bölcsőben”, mondta Konsztantyin Eduardovics Ciolkovszkij, aki a rakéta-egyenlet felírásával segített az emberiségnek átlépni a legyőzhetetlennek hitt határokat és elindulni a világűr mélységei felé.

Azóta kutatók generációi – köztük számos magyar szakember – küzd nap-mint-nap a világűr meghódítása során az újabb és újabb történelmi sikerekért. Századunk gazdasága immár elképzelhetetlen az űrszektor nélkül, a globális hírközlés, az internet, a műholdas navigáció, a földmegfigyelési adatokra alapozott víz- és éghajlati megfigyelések, meteorológiai szolgáltatások, precíziós mezőgazdaság mind alapvetőek mindannapjainkhoz. A Magyar Kormány is kiemelt figyelmet szentel az űrszektor támogatásának, az űripart a Gazdaságvédelmi Akciótervben tavaly a „Jövő iparágai” közé emelte.

A Külgazdasági és Külügyminisztérium köszönti a világ űrhajósait, űrkutatóit, az űrszektorban aktív minden szakembert és a fiatal generációk azon tagjait, akik nyomdokaikba kívánnak lépni.

Ferencz Orsolya űrkutatásért felelős miniszteri biztosnak az évforduló alkalmából elmondott videoüzenete az alábbi linken megtekinthető